Znáte Ostravu? – Slezská Ostrava

Tereza Conova

První zmínky se datují již k roku 1229, avšak do roku 1327 patřila obec polskému státu.

V blízkosti soutoku řek Lučiny a Ostravice byl vystavěn v 2. pol. 13. století hrad, který byl následně v 16. století přebudován na útulnější renesanční zámek.

Dnes Slezskoostravský hrad patří mezi nejnavštěvovanější památky Slezské Ostravy a je chráněn jako kulturní památka České republiky. Hrad patří městu Ostrava, které ho v roce 2004 po nákladné rekonstrukci zachránilo. Ve sklepení tvrze je možné spatřit strašidelný sklep či obrovská sladkovodní akvária.

Vývoj Slezské Ostravy velmi ovlivnila těžba uhlí. S rozmachem důlního podnikání rostl také počet obyvatel. V roce 1804 byl počet pouhých 643 obyvatel, o sto let později se počet zvýšil na 22 892 obyvatel, kde přibližně 20 % obyvatelstva tvořili Poláci.

Slezská Ostrava neměla dostatečnou infrastrukturu, nemohla nabídnout mnoho služeb, a nebyla proto lukrativním místem k trvalému usídlení pro bohaté inženýry, průmyslníky apod.

V současnosti městský obvod tvoří katastrální území Slezská Ostrava, Hrušov, Antošovice, Heřmanice, Koblov, Kunčice, Kunčičky a Muglinov. Území obvodu se rozkládá ve slezské části Ostravy, okrajové části zasahují i na Moravu.

Jedna z mála dochovaných budov původní zástavby Slezské Ostravy je budova radnice. Byla postavena v letech 1910 – 1913 a je vystavěna ve slohu kombinující českou novorenesanci s jinými historizujícími prvky a zejména v interiérech doplněnými o secesní tvarosloví. Dominantou budovy je hlavní schodiště s dochovanými svítidly, supraportou nad dveřmi k bočnímu schodišti, aplikamy a štukovou výzdobou hlavního sálu, který aktuálně slouží jako obřadní síň s varhanami nainstalovanými v 90. letech 20. století.

Za zmínku také stojí Liskova vila, kterou někteří mohou znát pod názvem Šlapetova vila. Jedná se o nejvýznamnější realizaci architektů bratří Šlapetových. Vila je vyhlášena národní kulturní památkou. Má kompozici ve tvaru T a je prostorově variabilní pomocí posuvných stěn. Dům je obohacen také terasami. Do dnešních dnů se vila zachovala téměř v původním stavu s řadou funkčních detailů. Bohužel je objekt v současné chvíli dočasně uzavřen.

Ostravská Halda Ema je vytvořena ve Slezské Ostravě na pravém břehu řeky Ostravice. Vrchol haldy byl prokazatelně ve výšce 325 m.n.m a zřejmě byl také nejvyšším bodem Ostravy. Avšak vlivem prohořívání, usazování a důlní činnosti se její výška snížila. Udává se 312 až 315 m.n.m. Halda stále pracuje, proto z ní vyvěrají obláčky plynů obsahující zejména oxid siřičitý a uvnitř hořící haldy dosahuje teplota až 1500 °C. Halda Ema je populární turistickou destinací, je zarostlá lesy a nabízí výhled na Ostravu a okolní města a vesnice a v případě hezkého počasí až do Beskyd a Nízkého Jeseníku.

Nedaleko haldy se nachází další z populárních míst Slezské Ostravy – Zoologická zahrada a botanický park Ostrava. Areál zoologické zahrady byl poprvé zpřístupněn 1. května 1960. Mezi léty 1961-1970 byl vystavěn základní okruh, kde mezi chovní zařízení patřil pavilon velkých kočkovitých šelem, pavilon slonů či primátů. Během 90.let došlo k celkové modernizaci zoologické zahrady, od roku 2014 jsou zpřístupněny prostory safari. Největší úspěch zaznamenala zoo v roce 2011, kdy se zde narodila dvě slůňata jako první živě narozená v rámci českých a slovenských zoologických zahrad. Botanický park tvoří plochu přibližně 92 hektarů a roste zde přibližně 450 druhů rostlin. Zajímavostí je, že se v zoologické zahradě mohou konat také svatební obřady.

Ráda bych také zmínila Kunčický bludný balvan – jedná se o nejznámější bludný balvan v České republice a je chráněn jako přírodní památka. Balvan byl sem zanesen běhen doby ledové ve čtvrtohorách a pochází nejspíše z oblasti dnešního Švédska či Finska. Hmotnost balvanu je 17,5tun a je tvořen šedorůžovou horninou žulového charakteru.

Milovníky sportu určitě zaujme fotbalový stadion Bazaly, jehož název je odvozen z bazaltu (čedič), který se v lokalitě kdysi těžil. Poslední zápas na starých Bazalech zde proběhl v roce 2015, poté byl kultovní stadion v průběhu zhruba 15 měsíců kompletně zrekonstruován a vybaven. Hlediště má kapacitu 450 diváků, vedle plochy s umělou trávou jsou v areálu také plochy pro posilování, krytá běžecká dráha, tělocvična, posilovna či prostory pro fyzioterapii. Bazaly však neslouží jen ke sportování, např. v letech 2004 zde proběhl koncert skupiny Kabát, v roce 2007 zde měla koncert skupina Iron Maiden.

Ve Slezské Ostravě se nachází také několik vyhlášených restaurací, kde výborně vaří a čepují dobré pivo. Za všechny lze zmínit třeba restauraci Stará Kuželna, kde se můžete skvěle najíst a dát si třeba výborný steak.

Pokud jde o významné osobnosti Slezské Ostravy, je dobré zmínit spisovatele Zdeňka Jirotku, který se zde v roce 1911 narodil a nebo herce Vlastimila Brodského, který se v Hrušově narodil v roce 1920. V roce 1941 se také v Hrušově narodila zpěvačka Marie Rottrová.

Poslední zmíněnou lokalitou potěšíme vyznavače koupání bez plavek – v Antošovicích se nachází nudapláž Pohoda. Jedná se o zaplavenou bývalou štěrkovnu, která je součástí naturistického kempu, který je jedním z nejvyhledávanějších mezi příznivci naturismu. Na pláži je k dispozici občerstvení, volejbalové hřiště či kuželky. Je možné zde také stanování, pokud jste členy naturistického sdružení.

Pokud se vám článek líbil, určitě se podívejte na http://bit.ly/Tereza-Conova-YouTube, kde najdete ke článkům i videa a dejte si „ODEBÍRAT“. Takto vám žádné video neuteče. 🙂