V předešlých letech jsme mohli zpozorovat, že ceny bytů a nemovitostí byly hodně nízko. Nyní se vývoj začíná otáčet a náš moravskoslezský region si vede v porovnání s ostatními kraji velmi dobře. Ti, co v předešlých letech nakoupili investiční nemovitosti, udělali velmi dobře.

Ti, co s výběrem stále otálejí, přicházejí každým dnem o balíky peněz. Nemovitosti totiž zdražují a investičních nemovitostí je stále méně, neboť „dravých“ investorů je dostatek. To má za následek zvyšující se ceny a pozitivní růst ekonomiky v této oblasti a také větší zájem developerů o novou výstavbu.

Dle statistik je v našem kraji dobrý poměr kupní ceny a následné ceny pronájmů, a tím i rychlá investiční návratnost. Tyto parametry poté lákají čím dál více investorů, jak malých, tak velkých, a do tohoto rozjíždějícího se kolečka začíná vstupovat i více developerů. Nejideálnější pro investiční nemovitosti jsou byty 1+1, 2+kk a 2+1. Takovéto byty se v Ostravě dají pořídit od 450.000,-Kč do 750.000,-Kč, v závislosti na stavu a lokalitě.

Následné pronájmy bytů jsou poté v příznivých číslech, protože byt 1+1 s měsíčními náklady okolo 2.500,-Kč se pronajímá za 6.500,-Kč, byt 2+kk za 7.000,-Kč a u bytů 2+1 s měsíčními náklady 3.500,-Kč se pronájem dostává k 8.000,-Kč v průměrných lokalitách a průměrných stavech (novější kuchyňské linky, upravené podlahové krytiny, vyzděná nebo obložená jádra…), což se v návratnosti takového bytu podepíše na celkové investici, která je okolo 9-12 let bez větších rizik zakolísání cen nebo ovlivnění
nezaměstnaností.

Investory láká i mírné riziko v podobě Karviné:
Na Karvinsku klesly ceny na hranice 1+1 a 2+1 od 250.000,-Kč – 450.000,-Kč a ceny pronájmů se pohybují jen o cca 1.000,-Kč levněji než v Ostravě! Hrozí zde ale dlouhodobé riziko v možnosti
uzavření dolů a tudíž zvýšení nezaměstnanosti v blízkém okolí. Je to ale vykoupeno návratností investice, protože nízká cena a poměrně stejný výnos zajišťuje návratnost okolo 6-8 let. Navíc projekty v tomto kraji na snížení nezaměstnanosti jsou již v plném proudu, takže i toto umožňuje mít optimistické výhlídky k vývoji.

Pozitivní je také to, že i v této lokalitě ceny stoupají, protože investoři byli zvyklí kupovat byty 1+1 již od 140.000,-Kč a nyní si mnou ruce a těší se z prosperující investice, a to jak v podobě vyšší hodnoty nemovitosti, tak v podobě pravidelného příjmu z nájmu.

Pokud Vás investice do nemovitostí lákají, neváhejte se na mě obrátit. Mé telefonní číslo je 775 11 00 81 nebo mi napište email na tereza@terezaconova.cz.

Těším se na naši spolupráci!