Realitní trh pod lupou: Moravskoslezský fenomén a ostravská rallye

Zapomeňte na horské dráhy v lunaparcích, ten pravý adrenalinový zážitek dnes najdete na realitním trhu. A jak se zdá, jeden z nejzajímavějších „kolotočů“ roztáčíme právě v České republice. Svlékněte kabát, dekorace zde tvoří paneláky, novostavby a rekonstruované industriální perly, hlavně ty v Moravskoslezském kraji.

A je to právě Ostrava, kde se realitní kola otáčejí nejrychleji. Zatímco v Ústí nad Labem cena bytů klesla o notné procento a v Jihlavě se slevovou akcí šetřilo o něco méně, Ostrava nabízela opačný scénář: ceny šplhaly vzhůru o nevídaných 17,1%! Otázka zní: co se to v srdci moravského průmyslu děje?

Moravskoslezský kraj dlouhodobě sklízí plody transformace. Zrudlou oblohu nad hutěmi vystřídaly zelenější pastviny, technologické parky a turisticky přitažlivé lokality. Ostrava, kdysi temná a průmyslová, se stává městem plným příležitostí a je vidět, že investoři i obyvatelé chtějí být součástí této proměny.

Ale pojďme k faktům: co stojí za raketovým vzestupem cen v Ostravě? Jedním z důvodů může být trend repatriace – lidé se stěhují z velkých center zpět do regionů; k tomu nesmíme zapomenout na nabídku unikátních industriálních prostor, které lákají na svůj šarm a historii. A ano, vliv pandemie COVID-19 a s ní spojené změny ve způsobu práce a života také hrají roli v konečném tahání za nitky cenových štítků.

Je zřejmé, že trh v Moravskoslezském kraji, a zejména v Ostravě, se nebojí jít proti proudu. Zatímco jinde se ceny zklidňují, Ostrava nezná brzdu. Otázkou však zůstává: jde o bublinu připravenou k prasknutí, nebo máme před sebou stabilní vzestup podložený reálnými základy ekonomického růstu a přílivu investic?

Sotva můžeme předpovědět přesný vývoj realitního trhu v ČR v roce 2024, ale jistá nenápadná pravidla zůstávají. Pokud se podaří udržet současný apetit pro revitalizaci a modernizaci, společně s přívětivým podnikatelským prostředím a nezapomínáme-li na kvalitu životního prostředí, může být Ostrava světlým příkladem úspěšné transformace nejen pro zbytek republiky, ale i pro Evropu.

Investoři a budoucí vlastníci nemovitostí, stejně jako ti z vás, kdo se rádi kocháte překvapivými vývoji na realitní scéně, sledujte pozorně dění v Ostravě. Možná vás překvapí.