Realitní trh po roce koronaviru – je vhodné teď nakupovat nemovitosti?

Realitní trh po roce koronaviru – je vhodné teď nakupovat nemovitosti?

Na mém YouTube kanále najdete video, které jsem přidávala před rokem, přesně 26.3.2020. Máme tady velmi zajímavé srovnání toho, jak jsem vnímala, že realitní trh bude v následujících měsících vypadat a co se vlastně za ten rok událo, co se s realitním trhem stalo. Vyplnilo se skutečně to, co jsme předpokládali a čekali a nebo to vypadalo úplně jinak?

Tady najdete video z března 2020. Myslím, že už nyní můžeme zhodnotit, že ta predikce nebyla úplně přesná. Ceny nemovitostí v Moravskoslezském kraji vzrostly v roce 2020 o 25% – v lednu 2020 stál m2 v Moravskoslezském kraji v průměru 22 752 Kč a v prosinci to bylo už 28 537 Kč.

Ceny bytu na prodej vzrostly všude, naopak ale průměrná doba inzerce se všude zkrátila. Na začátku roku 2019 to bylo téměř 3 měsíce a koncem roku 2020 už jen 69 dní, tzn., že je větší zájem ze strany kupujících.

Zároveň nabídka nemovitostí nejen v Moravskoslezském kraji, ale v celé republice je menší a menší. Koncem roku 2020 to bylo téměř o 10% méně nemovitostí na prodej, než začátkem roku 2019.

Naopak u pronájmů růst není tak markantní. V některých krajích, a to konkrétně v Praze, dokonce ceny bytu na pronájem klesaly. V Moravskoslezském kraji vzrostly za minulý rok pouze o 5%, což když to srovnáme s růstem cen nemovitostí na prodej, rozdíl je značný.

Tím se zároveň rozevírají i pomyslné nůžky při výpočtu výnosnosti při koupi investičních nemovitostí. Výnos už není takový, jaký byl, protože nájmy jsou velmi podobné, jako byly dříve, ale koupit nemovitost tak, aby byl výnos zde v Moravskoslezském kraji třeba 10%, už není v tuto dobu úplně reálné. Nyní jsme rádi za 5 až 6% ročního výnosu.

Samozřejmě se zde bavíme o Moravskoslezském kraji, protože v Praze, Brně či Olomouci je situace značně rozdílná a výnos je ještě menší.

Nicméně pokud investor uvažuje v dlouhodobém hledisku a vybírá si kvalitní lokalitu pro koupi nemovitosti, pak nelze říct, že by byla špatná doba na nákup investičních nemovitostí. Naopak, když se podíváme do minulosti, můžeme si říct, kdy byly ty milníky, kdy se opravdu vyplatilo nemovitosti nakupovat, ale to vidíme dnes, když se díváme zpětně. Třeba když se otočíme zpátky za 5 až 10 let, tak si budeme říkat, že i tato doba byla na nákup nemovitostí výborná, protože ceny nemovitostí budou třeba úplně někde jinde. To samozřejmě nevíme, ale říká se, že druhá nejlepší doba na nákup nemovitosti je právě dnes.

Přidejte si do odběru můj YouTube kanál, chystáme natáčení zajímavých rozhovorů na všemožná témata. Hned první rozhovor bude na téma hypoték, úrokových sazeb, co se teď v rámci financování vyplatí a jak se v této době chovají banky. Link je tady a stačí si dát „odebírat“. 🙂

Zdroj dat: Valuo.cz