Realitní trh aktuálně

Rádi byste si ještě letos koupili nemovitost? Jaké nás čekají ceny a máme se těšit na zlevňování?

Letošní rok lze rozdělit přesně do dvou částí. V první polovině roku ceny nemovitostí trhaly rekordy a přitom vlastní bydlení se stávalo pro spoustu lidí nedosažitelným cílem. V polovině druhé již můžeme zaznamenat pozvolný pokles cen za veškeré typy nemovitostí. Klesající trend cen nemovitostí zapříčinily hlavně rostoucí inflace, zvýšení úrokových sazeb hypoték, horší dostupnost hypoték díky pravidlům pro poskytnutí hypoték a v neposlední řadě také válka na Ukrajině, která mezi lidmi vytvořila obrovskou nejistotu z budoucnosti. Vzhledem k počínající energetické krizi, která má za následek zvyšování životních nákladů všech domácností, poptávka po nemovitostech začala pozvolna klesat a lze očekávat, že se realitní trh zklidní, až dojde opět k rovnováze. Dochází k úbytku zájemců o nemovitosti, čímž ceny klesají. Prodávat se bude stále, jen ne tak rychle jako doteď.

Realitní trh aktuálně
Budou ceny nemovitostí klesat?

Nový trend zaznamenávají majitelé bytu, kteří své nemovitosti pronajímají. Očekával se nárůst cen nájemného, avšak ne tak skokově. Průměrné nájemné se zvýšilo o 6 %. Takto vysoký nárůst nebyl za poslední roky v České republice zaznamenám. Na zvýšení nájmů má vliv opět horší dostupnost hypoték, kdy domácnosti nedosáhnou na hypotéku a jsou nuceni zvolit si bydlení v nájmu. Také uprchlická krize snížila počet volných bytů. Svou roli hraje také zdražování cen stavebního materiálu, potažmo rekonstrukcí.

Současná situace na trhu s nemovitostmi je příznivá pro investory, kteří uloží své rezervy do nové nemovitosti s příznivou cenou. Poté mohou nemovitosti pronajímat, čímž mají garantovaný stálý měsíční přísun finančních zdrojů a zhodnocení vloženého kapitálu.

Závěrem je důležité poznamenat, že i přes turbulentní změny na českém trhu s realitami, je stále vhodná doba k prodeji či koupi nemovitosti. V tuhle chvíli lze např. koupit nemovitost za výhodnější cenu a do budoucna se nyní koupená nemovitost mnohonásobně zhodnotí; a navíc se zkušeným realitním makléřem, který díky svým zkušenostem v oblasti marketingu, obchodních postupů a znalosti trhu, dokáže zvýšit šance pro Váš výhodný nákup či prodej.

Pokud byste se rádi dozvěděli veškeré možnosti při koupi či prodeji nemovitosti, neváhejte se na mě obrátit. Ráda si s Vámi domluvím osobní schůzku, kde vše u kávy probereme.