Nízká nabídka, vysoká poptávka. Tak dnes vypadá ostravský trh s nemovitostmi

Nízká nabídka, vysoká poptávka. Tak dnes vypadá ostravský trh s nemovitostmi

Nejen Praha nebo Olomouc, ale i Ostrava má své specifikum co se realitního světa týče. Vzhledem k enormnímu zájmu ze strany kupujících a kvůli tomu, že se nestačí doplňovat požadavky klientů, vzrostly ceny bytů plošně ve všech částech Ostravy.

Nejvíce však ceny nemovitostí vzrostly v lokalitách, kde je bydlení v rámci Ostravy nejžádanější, tj. Moravská Ostrava, Slezská Ostrava, Poruba a dále okrajové části Ostravy Poruby či hlučínská část Slezska.

Z hlediska četnosti prodeje je nejvyšší obrat starších bytových jednotek, na trhu se jich pohybuje víc než bytů nových, a proto se na nich dá sledovat nárůst cen detailněji a přesněji. Faktem zůstává, že u bytů starších pět let vzrostla jejich hodnota nejvíce. U malometrážních bytů do 60 metrů čtverečných evidujeme značné zdražení, kdy sumy za tento typ realit poskočily nejvíce.

Příklad z praxe: Na podzim roku 2015 byl prodán byt 2+1 v městské části Moravská Ostrava ve stavu před rekonstrukcí, a to za 500 000 Kč. Dnes jsou klienti poptávající podobnou nemovitost ochotni zaplatit až 1 000 000 Kč.

Jak by mohly ceny vypadat za rok?
Poptávka po původní zástavbě je stále základním odrazovým můstkem pro určení cen. Ačkoli je složité připravit prognózu cen ostravských bytů, dá se tvrdit, že v roce 2017 nedojde k jejich extrémnímu poklesu. Zhoršuje se dostupnost hypotečních úvěrů, klienti musí hradit daň z nabytí nemovitosti a mít vlastní zdroje ve výši min. 5-10 % ceny kupovaného bytu. Proti tomu se podívejme na současný stav, kdy trh stále hladoví po bytech. Dle uvedených indicií je jisté, že ceny již extrémně neporostou, ale ani dramaticky neklesnou. Předpokladem je stagnace, eventuálně mírné snížení cen bytů.

Kromě stagnující poptávky se projevuje trend vyššího zájmu o nemovitosti v okolí Ostravy cca do 20km, kde klienti koupí reality levněji a současně budou v blízkosti města.

Potenciální kupce bytů pořizovaných jako investice by mohla potěšit zpráva, že výše ostravských nájmů by se měla pohybovat na úrovni hodnot z roku 2016.