Koupě investičního bytu – na co si dát pozor

koupě investičního bytu - na co si dát pozor

Na co si dát pozor a co je nutné zajistit při koupi (nejen) investičního bytu?

Nejzákladnější a nejdůležitější rada zní: nenechte se unést emocemi!

Při nákupu investiční nemovitosti je nutné se od začátku soustředit v prvé řadě na čísla. Spočítejte si dobře měsíční zisk a návratnost v letech, nechte si propočítat splátku hypotéky nebo úvěru a rozhodujte se primárně podle čísel.

Spousta lidí, hlavně při nákupu svého prvního bytu, zbytečně zapojuje emoce, a vybírá si byt podle toho, jestli by si sami dokázali představit v něm bydlet. Já osobně jsem dělala úplně stejnou hloupost – a pravděpodobně si každý musí „nabít pusu sám“, aby poznal, že takovéto rozhodování jej může přijít i na pár desítek, ne-li stovek tisíc korun.

A proč si nevybírat byt takovýmto způsobem? Odpověď je jednoduchá: protože ve svém investičním bytě bydlet nebudete! Kupujete jej jako INVESTICI. Při jakémkoli investování musí jít emoce stranou. Proto nejdůležitějším ukazatelem vhodnosti bytu pro Váš záměr jsou čísla.  Nezapomeňte, že každý byt si najde svého nájemce.

Vy se teď jen potřebujete soustředit na tyto základní body:

Lokalita

U bytu, který se Vám zamlouvá ke koupi, si vyzkoušejte co nejvíce každodenních situací. Na prohlídku přijeďte městskou dopravou, později večer zkuste hned u domu zaparkovat auto nebo se jen tak projděte po okolí a promluvte si se sousedy. Zabere Vám to pár desítek minut času, ale v porovnání se správným výběrem investiční nemovitosti je taková časová investice zanedbatelná. Průzkum je potřeba dělat poctivě – dopravní dostupnost a parkování, ale také občanská vybavenost v místě jako škola, školka, obchody, zdravotnické zařízení, jsou často rozhodujícími faktory, podle kterých se potenciální nájemníci rozhodují.

Budoucí okolní zástavba

Toto je často podceňovaným, ale zásadním bodem při prověřování vhodné nemovitosti. Je třeba se seznámit s územním plánem a zjistit, zda Vám za pár měsíců nezačne developer stavět před okny nový bytový dům nebo kolem domu nepovede dálnice. Územní plán je k nahlédnutí na příslušném městském úřadu a někdy je zveřejněný i na webových stránkách města.

Právní záležitosti

Důležitou oblastí jsou také právní a technické aspekty koupě. Je třeba ověřit, zda na nemovitosti neleží zástavní právo nebo věcné břemeno. Také je nutné zjistit, kdo je vlastně právoplatný majitel. A co by se vlastně mohlo stát? Mohli byste za byt zaplatit někomu, komu nepatří nebo příliš pozdě zjistit, že má v bytě právo dožití cizí osoba. Proto byste si měli VŽDY tyto podklady vyžádat ke kontrole, a pokud kupujete byt přes realitní kancelář, požádejte makléře o jejich prověření.

Co je nutné zajistit při koupi nemovitosti:

Aktuální výpis z listu vlastnictví

Zajistíte si jej na katastru nemovitostí nebo na pobočkách CzechPointu. Nahlédnout do katastru nemovitostí můžete také na internetu zde: Nahlížení do katastru nemovitostí

Důležité jsou údaje nejen o majiteli, ale také omezení vlastnického práva (věcné břemeno, zástavní právo, nařízení exekuce). Na listu vlastnictví je také uvedeno, zda v současnosti probíhá další řízení, jež by mohlo nákup znevýhodnit. Varovným signálem by mohl být příliš čerstvý (v řádu měsíců) údaj o nabytí nemovitosti.

Nabývací titul

Pokud po prodávající nechce poskytnout nebo nemůže dohledat, jeho kopii lze získat na počkání na katastrálním úřadě. Nabývací titul nám řekne, za jakých podmínek nemovitost prodávající získal.

Prohlášení vlastníka

Opět z katastrálního úřadu. Dokument obsahuje informace o skutečných výměrách bytu a o určení společných částí domu a částí, jež jsou součástí převáděného bytu.

Hospodaření SVJ nebo družstva

Nesmíte zapomenout na společenství vlastníků jednotek, případně u družstevního bytu na bytové družstvo. Náklady na byt ukáže aktuální evidenční list nebo přehled záloh. V něm jsou přesně zapsány položky, které se platí do fondu oprav, na správu, pojištění, odměnu výboru, svoz odpadu a podobně.

Důležité je také vyúčtování za energie a plyn. Také je dobré se seznámit se základními fakty o hospodaření a plánech domu. Informujte se o plánovaných opravách domu na další roky a s tím spojené navýšení fondu oprav.

Příští článek (zase za týden) bude zaměřen na výběr vhodného financování pro nákup (investičního) bytu.   Sledujte mě, ať vám nic neunikne.

A pokud raději koukáte na video, než čtete, velkou část těchto témat můžete už brzy najít na mém YouTube kanálu, kde se budu investování do nemovitostí ve velké míře věnovat.

Klikněte na tento odkaz a dejte „ODEBÍRAT“ – o žádné další nahrané video už tak nepřijdete.