Jaké novinky přinesl začátek roku 2024 na hypotečním trhu?

Hypotéky jsou stále jedním z nejčastějších způsobů, jak si pořídit vlastní nemovitost. A protože se každý měsíc hypoteční trh vyvíjí, je důležité být v obraze o aktualitách, aby si člověk mohl vybrat tu nejvýhodnější variantu. Samotné hypotéky jsou však velmi komplexním tématem, a proto je dobré se detailněji podívat na několik důležitých ukazatelů a novinek.

Únor 2024 přinesl tuzemskému hypotečnímu trhu malé, avšak významné snížení úrokové sazby hypoték o 0,5 procentního bodu. Tato skvělá zpráva určitě potěšila všechny potencionální žadatele, protože snížení úrokových sazeb přináší nižší splátky a dostupnější hypotéku.

Můžeme si ale také připomenout, že od července loňského roku došlo ke změně při posuzování tzv. DSTI („Debt Service To Income“) – určuje maximální výši splátky hypotéky, respektive všech součtů úvěrů v poměru k doložitelnému příjmu. Neznamená to ale, že nyní banky půjčí komukoliv cokoliv, ale zrušení tohoto parametru pomohlo hypoteční trh alespoň trochu rozhýbat. Od ledna 2024 došlo také k deaktivaci tzv. DTI („Debt To Income“). Co DTI znamená? Jednoduše řečeno – banka tímto sledovala poměr celkového zadlužení zájemce o hypotéku a výši jeho čistého ročního příjmu. Výše dluhů žadatele nesměla přesáhnout 8,5 násobek čistého ročního příjmu.

Aktuální úroková sazba se u nejznámějších bank v České Republice pohybuje následovně:

  • MONETA Money Bank – 4.49% p.a.
  • UniCredit Bank – 5.19% p.a.
  • Česká Spořitelna – 5.39% p.a.
  • Komerční Banka – 5.49% p.a.
  • Hypoteční Banka – 5.49% p.a.
  • Raiffeisenbank – 5.69% p.a.
  • ČSOB – 5.94% p.a.

Je však důležité si uvědomit, že tyto sazby jsou poskytovány při splnění několika podmínek, jako například dostatečným vlastním kapitálem a schopnosti splácet. Každá banka má svá vlastní kritéria, která musí klient splňovat, aby mohl hypotéku získat a každý klient je bankou posuzován individuálně.

Při výběru hypotéky byste měli také zvážit délku fixace úrokové sazby. Fixace slouží k zajištění pevné sazby na určitou dobu, což znamená, že nemusíte být vystaveni změnám úrokových sazeb na trhu. Výše uvedené úrokové sazby se mohou lišit v závislosti délky fixace hypotečního úvěru.

Závěrem lze tedy říci, že malé, ale významné snížení úrokových sazeb přineslo tuzemskému hypotečnímu trhu pozitivní změny. Ale nezapomeňte – vždy je dobré poradit s hypotečním specialistou, profesionálem ve svém oboru, který vývoj hypoték pečlivě sleduje a dokáže Vám doporučit jen to nejlepší. Já mohu všemi deseti doporučit Ing. Aleše Bogocze, který se hypotékám věnuje už od r. 2006 a v úvěrech profinancoval klientům přes 1 mld. Kč. Tady se o Alešovi dozvíte více https://www.alesbogocz.cz/ a samozřejmě jej můžete rovnou kontaktovat, rád vám poradí.