Jak koronavirus ovlivňuje realitní trh v ČR?

Jak koronavirus ovlivňuje realitní trh v ČR

Po třech týdnech karantény máme první čísla z realitního trhu. Prodejní ceny nemovitostí jsou zatím beze změn, ale důsledky epidemie koronaviru můžeme pozorovat například na počtu aktivních inzerátů na prodej nemovitostí.

Prodejní ceny bytů zatím žádných změn nedoznaly. To ilustruje graf mapující vývoj nabídkových cen u bytů o podlahové ploše od 60 do 90 m2 v osobním vlastnictví, které jsou buď po kompletní rekonstrukci nebo ve velmi dobrém stavu.
Za posledních rok ceny ve čtyřech největších městech Česka vytrvale rostly. Mírně zastavily až v únoru tohoto roku.

V Praze se nabízí m2 těchto bytů za zhruba 100 000 Kč. V případě Ostravy je to zhruba 33 000 Kč.

Na co však opatření omezující pohyb a fungování mnoha odvětví vliv měla, to je vývoj počtu aktivních nabídek nemovitostí na prodej.
Zaměřili jsme se na rezidenční typy nemovitostí jako jsou byty, rodinné domy, chaty a chalupy. Zde je vidět, že již pár dní po prvních prokázaných výskytech nemoci COVID-19 v Česku značně začalo ubývat nabídek k prodeji.

Na rozdíl od prodejů se počty nabídek bytů na pronájem v celorepublikovém měřítku nijak nemění. Naopak oproti únoru se jejich počet mírně zvýšil.

Velký nárůst jsme zaznamenali především v oblastech, kde se hodně nemovitostí nabízelo ke krátkodobému pronájmu, zejména turistům.

V oblastech, kde tolik nemovitostí ke krátkodobému pronájmu nebylo, počet nabídek spíše klesá.

Na rozdíl od prodejních cen, kde se omezení související s nemocí Covid-19 do cen nepromítlo, u nájemného již první poklesy zaznamenány jsou.

Velký nárůst jsme zaznamenali především v oblastech, kde se hodně nemovitostí nabízelo ke krátkodobému pronájmu, zejména turistům.

Třeba NA PRAZE 1 JE O 60 % VÍCE NABÍDEK, NEŽ TOMU BYLO V POLOVINĚ ÚNORA.

V oblastech, kde tolik nemovitostí ke krátkodobému pronájmu nebylo, počet nabídek spíše klesá.

Můj názor je, že je zatím krátká doba, aby šli prodávající s cenami nemovitostí dolů. Předpokládám, že u určité skupiny prodávajících nastane pokles prodejních cen nemovitostí v horizontu 3 – 6 měsíců, až se projeví dlouhodobější důsledky epidemie koronaviru – výpadek příjmu, neschopnost splácet hypotéky a podobně.

Aktuálně je dle zmíněných čísel vidět, že lidi v ČR obecně nepanikaří a realitní trh má stále vzrůstající tendenci. Takovouto situaci jsme zatím nikdo nezažili a proto je těžké odhadovat, jaký bude vývoj trhu. Uvidíme, co přinese čas.

Pokud byste se potřebovali například poradit ohledně ceny Vaší nemovitosti nebo zkonzultovat, zda Vaši nemovitost prodat teď nebo raději počkat, napište mi buď email na tereza@terezaconova.cz nebo rovnou zavolejte, telefonní číslo je 775 110 081. Ráda poradím.

Přeji Vám dny plné optimismu!

Tereza Cónová

Zdroj dat: www.valuo.cz